15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. "Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - powiedział w 2006 roku pomysłodawca akcji..
Święto ma na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i utrzymaniu różnorodności biologicznej Polski oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.
A oto kilka ciekawych informacji na temat niezapominajki (Myosotis L.)
Nazwa Myosotis pochodzi z języka greckiego i oznacza „mysie ucho”. Odnosi się bezpośrednio do drobnych płatków kwiatu niezapominajki. Nazwa potoczna niezapominajka po raz pierwszy pojawiła się w języku niemieckim - Vergissmeinnicht. Jedna z legend mówi o parze, która spacerowała brzegiem Dunaju. Mężczyzna zobaczył piękne, niebieskie kwiaty, które chciał zerwać dla wybranki. Niestety podszedł zbyt blisko wody, która porwała go z nurtem i zdążył tylko wykrzyczeć do ukochanej „Nie zapomnij mnie”.
Niezapominajka ma bogatą historię znaczeń i symboliki:
- prawdziwa i nieprzemijająca miłość,
- pamięć o drugiej osobie podczas długiej rozłąki lub po jej śmierci,
- więź, która trwa po wieczne czasy,
- wierność i lojalność w związku, mimo rozłąki i innych przeszkód,
- pamięć o najszczęśliwszych chwilach z przeszłości,
- rosnące uczucie między dwojgiem ludzi.
Niezapominajka jest kojarzona głównie z niebieskimi kwiatami, ale udało się wyhodować różne odmiany tej rośliny. Kolory kwiatów niezapominajki mają różne znaczenie:
- purpurowe – poświęcone milionom ofiar podczas ludobójstwa w Armenii na początku XX w.,
- jasno- i ciemnoniebieskie – symbolizują ogólnie pamięć, ocalenie od zapomnienia,
- białe – symbolizują działania charytatywne i pomoc biednym,
- różowe – kojarzone są ze sprawami sercowymi między małżonkami lub zakochanymi.
Niezapominajka jest rośliną trującą i po spożyciu może spowodować uszkodzenie wątroby. Dawniej wierzono w jej właściwości lecznicze:
- sproszkowane liście i kwiaty powstrzymywały krwawienie,
- napar z niezapominajki leczył jęczmień oka,
- maść z niezapominajką leczyła swędzenie i podrażnienie skóry,
- herbata leczyła również choroby płuc.
Opr. DWB
Zdj.: Dariusz Sommerfeld