W osiedlach ludzkich gawron może być zwiastunem wiosny. Jako jedne z pierwszych ptaków przystępują do lęgów. Już w trzeciej dekadzie lutego zaczynają remontować stare gniazda i budować nowe. W tym czasie kolonia jest najgłośniejsza, ptaki kłócą się, toczą nieustanne bijatyki; o gniazda, patyczki do ich budowy, swoich partnerów.
Gawron jest gatunkiem towarzyskim, poprzez dźwięk ptaki między sobą, komunikują swoje potrzeby. Ich głos ,,krakanie” dla ludzkiego ucha, jest głośny i drażniący, dlatego sąsiedztwo tych ptaków nie jest mile widziane.
Miejsca na swoją kolonie ptaki wybierają bardzo rozważnie. Najczęściej są to zgrupowania starych drzew: parki, cmentarze, aleje przydrożne. Lokalizacja kolonii, blisko siedzib ludzkich zapewnia im bezpieczeństwo i ułatwia dostęp do zasobów pokarmowych. Preferowanymi drzewami gniazdowymi są jesiony, ponieważ są elastyczne i wytrzymałe na obciążenia i silne wiatry. Gawrony lubią budować gniazda wspólnie, jedno obok drugiego, przypomina to wielopiętrowy dom. Rekordowa grupa gniazd na jednym drzewie to ponad 50, udokumentowana w miejscowości Uszczyn w Sulejowskim PK. Z powodu spadającej liczebności w Polsce, gawron został uznany jako bliski zagrożeniem wyginięcia. To drugi z siedmiu stopni Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.
Fotografia i tekst: Z. Kołudzki