Żółw błotny Emys orbicularis to jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce i zarazem wciąż jeden z najbardziej tajemniczych. Kiedyś był królem polskich wód, dziś występuje bardzo rzadko - w województwie łódzkim uznawany jest za gatunek wymarły. Już w 1935 roku został objęty ścisłą ochroną – obecnie jest zagrożony wyginięciem. Największym zagrożeniem dla tego gatunku są: melioracje odwadniające, prowadzące do likwidacji mokradeł, regulacje rzek polegające na prostowaniu koryta, budowaniu stromych skarp, wykaszanie roślinności wodnej brzegowej, odcięcie starorzeczy, zabudowywanie lęgowisk, pojazdy poruszające się na drogach migracji żółwi oraz konkurencja ze strony inwazyjnych gatunków obcych: żółwia czerwonolicego, czy nasilającej się populacji szopa pracza na zachodzie kraju. Zmiany środowiskowe doprowadziły, że żółw błotny został wpisany do Polskiej i Europejskiej czerwonej księgi zwierząt, dlatego stopniowo w różnych częściach kraju prowadzone są działania polegające na przywróceniu gatunku do naturalnych stanowisk jego historycznego zasięgu.
I tak, niebawem - 150 żółwi zasiedli tereny Bolimowskiego oraz Spalskiego Parku Krajobrazowego. Proces ten wymaga jednak wielu etapów przygotowań, więc przy okazji można zrozumieć, na czym polega słynne żółwie tempo. A zatem po kolei. Zanim żółwiki trafiły do Miejskiego Ogrodu zoologicznego w Łodzi, gdzie spędzą najbliższe 3 lata w specjalnie przygotowanej wolierze z 2 zbiornikami wodnymi o odpowiedniej głębokości, zostały przywiezione z Ośrodka Ochrony Żółwia Błotnego w Poleskim Parku Narodowym. W Ośrodku po wykluciu, żółwiki były poddane opiece przez okres zimowy. Maluchy najpierw były dokarmiane, mierzone i ważone, by można było kontrolować ich prawidłowy rozwój. Początkowy okres jest kluczowy dla przetrwania tego gatunku. W warunkach sztucznych przeżywalność młodych osobników wynosi ok. 90 %. Pierwszy rok życia spędziły w warunkach niemal „sterylnych”, bo poza zasięgiem drapieżników. Przez kolejne trzy lata w łódzkim ogrodzie zoologicznym, w odgrodzonej wolierze z przygotowanym płytkich zbiornikach wodnych, będzie przebiegał proces ich powolnego wzrostu, aby wreszcie wypuścić je na wolność, w miejscach spełniających ich wymagania środowiskowe, m.in. na terenie Spalskiego i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Projekt realizowany jest w porozumieniu z instytucjami, z których każda zobowiązała się do prowadzenia działań ochronnych oraz pielęgnacyjnych i monitoringowych żółwia błotnego oraz jego siedlisk. W projekt zaangażowani są: Zoo Łódź – koordynator projektu, Lasy Państwowe, Uniwersytet Łódzki, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.