Czas spadających złotych liści niesie ze sobą również niezwykłą obfitość naturalnych skarbów polskich lasów. Odwiedźcie wtedy koniecznie parki krajobrazowe województwa łódzkiego. Wszystkich zachwyci kojąca zmysły cisza, woń lasu, porostów i mchów, urzekające wrzosowiska i wysyp grzybów.
Zbieranie grzybów to hobby wielu Polaków. Wraz z pojawieniem się pierwszych okazów w lasach w mediach ukazują się rozmaite informacje na temat gatunków jadalnych jak i trujących. Niestety, co roku po rozpoczęciu sezonu grzybowego słyszymy o tragicznych w skutkach zatruciach grzybami. Możemy mówić o dużym szczęściu, jeśli zatrucia te powodują tylko nieprzyjemne dolegliwości gastryczne. Niestety niekiedy kończą się śmiercią. Dlatego oraz w trosce o przyrodę i o dobro grzybiarzy przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek i zasad, jakimi należy kierować się podczas grzybobrania.
- Nie należy zbierać grzybów do celów spożywczych, których się nie zna lub są zbyt młode, aby je rozpoznać. Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone.
- Mając wątpliwości, czy zebrane grzyby są jadalne, warto zgłosić się do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi grzybiarzami, lub chcemy poznać nowe gatunki, warto na grzybobranie zabierać ze sobą atlas grzybów bądź klucz do oznaczania gatunków.
- Grzyby powinno się zbierać do przewiewnych, najlepiej wiklinowych koszy. W żadnych wypadku nie powinno się korzystać z foliowych reklamówek!
- Na grzybobraniu należy zachowywać się w sposób rozsądny, nie zaśmiecać lasu, nie zrywać bezmyślnie roślin i wszystkich grzybów.
- Nie należy niszczyć i zbierać gatunków chronionych.
- Grzyby najlepiej wykręcać w całości z podłoża, dzięki temu możemy ocenić owocnik od podstawy trzonu.
- Nie należy zbierać gatunków rzadkich, nawet jeśli są jadalne.
- Pamiętaj, aby zawsze zbierać tyle grzybów ile jesteś wstanie przetworzyć w trakcie jednego dnia.
- Nie należy niszczyć grzybów niejadalnych i trujących dla człowieka, stanowią one bowiem pożywienie dla niektórych gatunków zwierząt i nie są dla nich toksyczne
Mamy nadzieję, że ten istny wysyp grzybów oraz idealna, ciepła pogoda i piękne, czerwono-pomarańczowo-żółte krajobrazy staną się pretekstem do odwiedzania lasów w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego. W każdym z nich, zapaleni grzybiarze znajdą sporo pięknych okazów, a miłośnicy przyrody będą mogli pospacerować i podziwiać ich walory przyrodnicze.
E. Fraszczyńska