W 2013 r. podczas 68. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ dzień 3 marca został ustanowiony Światowym Dniem Dzikiej Przyrody.
Głównym celem Dnia Dzikiej Przyrody jest uczczenie światowego bogactwa dzikiej flory i fauny przy równoczesnym podnoszeniu świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami. Ten dzień ma również przypominać o roli Konwencji CITES jako kluczowego narzędzia pozwalającego przeciwdziałać kłusownictwu i nielegalnemu handlowi dzikimi gatunkami.
Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi gatunkami oraz produktami pochodnymi. Działania kontrolujące handel międzynarodowy niejednokrotnie są skuteczniejsze niż ochrona gatunków w kraju występowania. Wiele państw o największej różnorodności biologicznej to słabo rozwinięte kraje afrykańskie, azjatyckie lub południowoamerykańskie, gdzie powstrzymanie kłusownictwa i nielegalnego pozyskania jest bardzo trudne ze względu na ograniczone środki. Dlatego też kontrola na granicach i rynkach wewnętrznych, w szczególności w rozwiniętych krajach największego popytu na okazy dzikiej fauny i flory, jest istotnym elementem powstrzymania niezrównoważonego pozyskiwania okazów roślin i zwierząt.
Parki krajobrazowe jako jedna z form ochrony przyrody w Polsce, realizują w określonych statutem ramach program ochrony dziko żyjących zwierząt. Realizują projekty czynnej ochrony przyrody a poprzez edukację społeczeństwa w zakresie wartości przyrodniczych wpisują się w podnoszenie świadomości wagi dzikiej przyrody dla człowieka i świata.
Jeśli jesteś zainteresowany tematyką zagrożonych gatunków roślin i zwierząt w naszym kraju to odsyłamy do Polskiej czerwonej księgi roślin i Polskiej czerwonej księgi zwierząt, znajdziesz tam rejestry gatunków zagrożonych wyginięciem i tych, które już wyginęły.
Opr. Dorota WB.
Zdj.: Dorota WB
Grafika ze strony: https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-dzikiej-przyrody/