20 maja - Światowy Dzień Pszczół

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

listopad 20, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sulejowie z okazji 30-lecia Sulejowskiego Parku Krajobrazowego

W dniu 18 listopada odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Sulejowie, zorganizowana z okazji 30-lecia Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Samorządowcy podziękowali pracownikom Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego za ochronę tego…
listopad 19, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Wyniki konkursu plastycznego „Barwy jesieni na Wzniesieniach – skarby przyrody”

Jesień „Wśród drzewnych listków wietrzyk szeleści, owoc i listki na ziemię strąca i szepce słowa, tak dziwnej treści, jak gdyby jakaś baśń wędrująca.(…)” Józef Antoni Birkenmajer
listopad 14, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Patriotyczna postawa – pielęgnacja miejsc pamięci narodowej w BPK

W piątek 08.11.2024 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Skierniewicach im. Marii Skłodowskiej (filia na ul. Szarych Szeregów) odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. Część artystyczną przygotowały klasy:4a i 4c przy wsparciu klasy 5e…
listopad 13, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Jeż pożyteczny zwierz”

Czy wiecie, że 10 listopada jeże obchodziły swoje święto? Z tej okazji z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Jeż pożyteczny zwierz” został rozstrzygnięty. Wpłynęło do nas 110 prac, a nasza komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie.

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

Godziny pracy: pn. - pt. 8:00 - 16:00

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

20 maja po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę, że stosowania pestycydów w rolnictwie zabija te owady. Z tej okazji ukazał się pierwszy w Polsce raport „Biznes na rzecz bioróżnorodności”. Z raportu wynika, że jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów jest malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół.

Ponad 300.000 gatunków roślin (ponad 87 proc.) na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Rośliny są dla człowieka głównym źródłem pokarmu. Skala produkcji upraw zależnych od zapylaczy wzrosła przez ostatnie 50 lat o 300 proc. czyniąc tym samym nasze życie niezwykle zależnym przede wszystkim od pszczół.

W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana w społeczeństwie jest pszczoła miodna. Jednak różne owady zapylają inne rośliny. Oznacza to, że dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego potrzebna jest przede wszystkim różnorodność gatunkowa owadów zapylających.

Według ekologów, głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom. Intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu, to pozostałe czynniki wpływające na dobrostan pszczół.

Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie. Gdyby nie te owady, nie mielibyśmy wielu owoców i warzyw, w przypadku innych roślin plony byłyby znacznie niższe.

Oddział Terenowy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich chcąc przybliżyć tematykę ochrony pszczołowatych od kilku lat prowadzi projekt ochrony trzmieli na Wzniesieniach Łódzkich, a we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” założył na terenie Parku 3 duże hotele dla dzikich pszczół. Od tego roku hotel dla pszczół samotnic wraz z ogródkiem go otaczającym znaleźć można także na terenie nieruchomości przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi przy siedzibie OT PKWŁ.

Pszczoły samotnice, w przeciwieństwie do swoich kuzynek pszczół miodnych nie tworzą rojów, zazwyczaj żyją w pojedynkę, rzadko tworzą kolonie, ale i tak wtedy nie dzielą się obowiązkami. Wola gnieździć się osobno, a z uwagi na fakt, że ubywa im miejsc w których mogły by się zagnieździć, możemy zbudować dla nich domek a nawet hotel. W Światowym Dniu Pszczoły zachęcamy do zapoznania się z tymi pożytecznymi owadami i ze sposobami ich ochrony.

Więcej na temat ochrony pszczołowatych i budowania domków dla nich znajda Państwo klikając tutaj.

https://parkilodzkie.pl/pkwl/o-parku/wydawnictwa-inne

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/

tekst: K. Rozensztrauch-Sosnowska