W niedzielę 13 października 2024r., już po raz kolejny mieliśmy przyjemność zorganizować „Dzień Grzyba”. Składał się on z dwóch części, obu prowadzonych przez mykologa pana Sebastiana Piskorskiego z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego i Uniwersytetu Łódzkiego.
Pierwszą częścią był wykład o intrygującym tytule „Grzybowe Marionetki”, natomiast w drugiej części uczestnicy mieli okazję iść na spacer po Lesie Łagiewnickim z mykologiem.
Niesprzyjająca pogoda nie zniechęciła uczestników, którzy przybyli posłuchać opowieści o grzybach, ale i innych organizmach, z którymi grzyby wchodzą w interakcje.
Niezwykle ciekawy wykład przybliżył zgromadzonym tematykę infekowania przez grzyby innych organizmów owadów i pająków oraz „sterowania” nimi dla własnych korzyści.
Ten niezwykły proces, mający na celu rozprzestrzenianie zarodników grzybów poprzez kontrolowanie kolejnych żywicieli stwarza wrażenie bardzo „przemyślanego” działania, bazującego na znajomości zachowań swoich ofiar – zwierząt.
Dobrze poznanym zjawiskiem jest infekowanie przez grzyby owadów, np. much i mrówek, natomiast nieco mniej znane jest pasożytnictwo grzybów na pająkach.
Tu również niezwykłą rolę odgrywa przystosowanie się pasożytów (grzybów) do biologii tych zwierząt. Ofiarami grzybów z rodzaju Lecaniciillium padają pająki z rodziny nasosznikowatych np.: nasosznik trzęś.
W drugiej części uczestnicy wraz z prowadzącym udali się na spacer do lasu, w trakcie którego można było zaobserwować wiele ciekawych gatunków. Część z nich cechowała się niezwykłym wyglądem, jak np.: kubecznik pospolity, czy kisielnica kędzierzawa. Inne wyróżniały się wielkością i barwą, jak maleńka spinka pomarańczowa czy grzybówka krwawiąca, która po przełamaniu wydziela czerwonej barwy ciecz podobną do krwi. Spotkać udało się także niewielkie twardzioszki i kruchaweczki. Maślanka wiązkowa, suchogłowka korowa, błyskoporek podkorowy, skórnik szorstki, łuszczak zmienny to tylko kilka spotkanych podczas spaceru gatunków grzybów. Nie brakowało także niezliczonych grzybów tzw. lbm - little brown mushrooms, które przez mykologów oznaczane są jedynie pod mikroskopem.
Pomimo deszczowej pogody kolejny Dzień Grzyba można uznać za bardzo udany, pełen nowej wiedzy i ciekawych odkryć. Wydarzenie objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.